html5 web site tasarım

Topluluk Üyeleri

Sonja Böhlander TANRISEVER
Sonja Böhlander TANRISEVER
Sanatçı l Sanat Eğitmeni l Yazar

Sanatçı halen kendi atölyesinde yoğun çalışmalarını sürdürmektedir, toplam olarak 57 sene yenilikçi sanat eğitimi çalışma uygulamaları gerçekleştirmiştir.

Toplamda 50 yıldır ve bu sürenin 47 yılını Türkiye’de çok çeşitli kültür ve eğitim kurumlarında özellikle çocuklar ve gençler için sanat eğitmenliği ve sanat eğitim ortamlarının kuruluş çalışmalarını gerçekleştirmiştir. (Örneğin Tarih Vakfı’ndan, Robert Collage, Enka gibi özel okullara, Yapı Kredi gibi banka organizasyonlarına, Bizim Tepe, Borusan gibi özel kuruluşlar ile SHÇEK gibi devlet kuruluşları veya ZOKEV gibi derneklere dek uzanmış, eğitim çalışmaları, sergiler veya atölye çalışmaları gerçekleştirmiştir.)

Halen kendi atölyesinde sanat çalışmalarını sürdürmekte ve bunun yanında, çeşitli kurumlarda sanat ve sanat eğitimi üzerine seminerler vermektedir.

Sanat Eğitimi alanındaki birikimlerini kızı ile birlikte bir kitap haline getirmiştir (“Free Art Learning With Kids” http://www.dr.com.tr/ekitap/free-art-learning-with-kids-introduction-book-i) ve şu an Amazon ile iBooks üzerinden 51 ülkeye erişim sağlanabilmektedir.

Yayınladığı makaleler arasında;

– Yıldız Teknik Üniversitesi “Müzecilik ve Eğitim” başlığı altında çocuk sanat eğitiminde yenilikler (2003)

– Ülkeler Arasında Kültürel Köprüler başlığı altında, İsveç Enstitüsünün katkıları ile basılan “Sanat Pedagojik Semineri” konulu bir yayın (2003)

– INSEA (Uluslar Arası Sanat Yolu ile Eğitim Kurumu) 5. Avrupa bölgesel kongresi kapsamında “Çocuklara Multidisipliner Sanat Pedagoji ve Oyun” (2004)

– SKYGD Sosyal Kültürel Yaşamı Destekleme Deneyleri (2009)

Sanat Atölyeleri için program giriş

– Çocuk ve genç için sanatsal yaratmanın önemi ve malzemeyle olan ilişkisi

Üye olduğu kurumlar arasında UPSD “Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği” aynı zamanda yönetim kurulu üyesidir, UNESCO, Avrupa Rehabilitasyon Merkezi” (AREM) ve “Sosyal Kültürel Yaşamı Geliştirme Derneği” (SKYGD) yer almaktadır.

Sanat yapıtları dünyanın çeşitli ülkelerindeki sanat koleksiyonlarında yer almaktadır.

Akademiye Katıl


Adres:

Cihangir Mh. Murat Altıntaş Sk.
No:7/2 K.2   Avcılar / İSTANBUL

© Copyright 2019 YeS Akademi - Tüm Hakları Saklıdır